Lata 20-te sto lat temu...

Na cześć Pana Antoniego i lat 20-ych ubiegłego wieku zorganizowaliśmy inscenizowaną sesję zdjęciową w salonie Royal’s. W galerii możecie zobaczyć uroki tego przedsięwzięcia w kilku zdjęciach zza kulis w galerii poniżej. CDN…

Czy nadchodzące lata 20-te w dwudziestym pierwszym wieku będą równie szalone?

Antoni Cierplikowski ps. Antoine (ur. 24 grudnia 1884 w Sieradzu. zm. 5 lipca 1976 tamże) – fryzjer o międzynarodowej sławie, twórca nowych trendów w dziedzinie fryzjerstwa, a właściwie całej stylistyki kobiecej. Artysta i przyjaciel artystów, polityków i głów koronowanych, mecenas sztuki. Zwany „królem fryzjerów – fryzjerem królów”.

 

Urodzony w niezamożnej rodzinie, syn szewca Antoniego i Joanny z Majchrzaków. W wieku 11 lat zetknął się po raz pierwszy z zawodem fryzjera. Zawodu uczył się najpierw w Łodzi, u wuja Pawła Lewandowskiego, który miał zakład fryzjerski. W roku 1901 wyjechał do Paryża, gdzie już w bardzo młodym wieku zdobył wielką sławę. W 1910 roku w Paryżu założył własny zakład fryzjerski. Wylansował modę na krótkie włosy, zapisując się w historii jako autor fryzury „na chłopczycę” (fr. garçon – chłopiec), którą wymyślił dla aktorki Ève Lavallière w roku 1909. Od tej fryzury i sukienek Coco Chanel zaczęła się nowa moda lat międzywojennych. Czesał najbardziej znane artystki swoich czasów: Sarę BernhardtJosephine BakerÉdith PiafBrigitte Bardot. Przyjaźnił się z Xawerym Dunikowskim i Jeanem Cocteau. Projektował fryzury dla wytwórni filmowych, m.in. dla Metro-Goldwyn-Mayer. W latach 20. XX w. miał około 60 zakładów: w USAKanadzieFrancjiWielkiej BrytaniiSzwecjiJaponiiAustralii. W urządzaniu zakładów pomagał mu Dunikowski. W Warszawie założył salon fryzjerski, będący filią jego francuskiego przedsiębiorstwa. Często odwiedzał Polskę. W latach 20.[potrzebny przypis] przyleciał do Polski własnym samolotem, nie omijając swojego rodzinnego Sieradza. Krążąc nad miastem, zrzucał z samolotu kwiaty. Po wojnie, w 1957 r. nawiązał kontakt z fryzjerami warszawskimi. W 1963 r. napisał książkę Czesałem cały świat. Po śmierci żony Marii Berthe w 1969 r., z którą żył w związku pół wieku, wrócił do Polski. W czasie swego długiego życia zawodowego pracował w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku (od 1925 r.), wszędzie osiągając niezwykły sukces. Nadzorował między innymi fryzury w czasie koronacji króla Anglii Jerzego VI, kiedy to Cierplikowski kierował czesaniem naraz 400 kobiet. W Ameryce założył całą sieć 121 zakładów, które firmował.

Świat artystyczny pożegnał 85-letniego Antoine’a galą zorganizowaną w Theatre Champs Elyses w Paryżu. Wielkość Antoniego Cierplikowskiego docenili Francuzi, przyznając mu Legię Honorową; w Polsce otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. We Francji i w Polsce otrzymał też wiele innych odznaczeń za działalność zawodową i społeczną. W 1970 r. powrócił do Sieradza. Kilka ostatnich lat życia spędził żyjąc skromnie. Był tam podejmowany przez swojego znajomego, księdza infułata Apolinarego Leśniewskiego. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Sieradzu, podczas gdy na cmentarzu Passy w Paryżu została pochowana jego prawa ręka. W miejscu tym stała duża rzeźba autorstwa Xawerego Dunikowskiego upamiętniająca Cierplikowskiego (w kwartale 3. cmentarza, przy Placu Trocadéro).

Na cześć Cierplikowskiego w Sieradzu jest organizowany Open Hair Festiwal – impreza, polegająca na tworzeniu i prezentowaniu fryzur w otwartej przestrzeni miejskiej. W 2015 na rynku w Sieradzu stanął pomnik Cierplikowskiego.

Był, jest i będzie Pan inspiracją dla wielu w tym fachu.

Dziękujemy Panie Antoni… 

Galeria

Kilka zdjęć z sesji specjalnie dla Was.